سال رونق تولید 
امروز سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ ۱۳:۵۶
 

اخبار

برگزاری کارگاه آموزشی «کنترل کیفی و مستندسازی در آزمایشگاه»

کارگاه آموزشی «کنترل کیفی و مستندسازی در آزمایشگاه» به منظور آشنایی بیشتر کارکنان بخش آزمایشگاه در درمانگاه شبانه روزی صنعت نفت مشهد برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بهداشت و درمان صنعت نفت شمال شرق، علیرضا وزیری مدرس این دوره عنوان کرد: کنترل کیفی و مستند سازی یک کار تیمی و گروهی است که در درون یک سازمان به نام آزمایشگاه انجام می شود و باید توسط بازوهای اجرایی انجام و توسط تیم مدیریتی نظارت و هدایت شود تا در نهایت کنترل کیفیت مطلوب به دست آمده و به سمت تضمین کیفیت پیش رفت.
وی افزود: تمامی فعالیت ها و روش های کنترلی که در فاز آزمایش برای بررسی صحت و دقت نتایج انجام می شود به خطایابی سریع و انجام اقدام اصلاحی منجر می شود.
وزیری اظهارداشت: انجام فعالیت های مشخص و سیستماتیک از زمان ورود بیمار به آزمایشگاه تا گزارش دهی به منظور دستیابی به نتیجه صحیح و قابل اطمینان، کیفیت را تضمین می کند.
وی گفت: تمامی فرایند های مکتوب و ثبت شده در روند فرایند های آزمایشگاه که می تواند به عنوان سند در جهت اثبات کنترل کیفیت  و یا ایجاد خلل و خطا و دلایل آن مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد، مستندسازی است.
این مدرس درباره نظامنامه مدیریت کیفیت و مستند سازی خاطرنشان کرد: این نظامنامه مشتمل بر تمامی فرایند های مرتبط با اجرای کنترل کیفی و مستند سازی در آزمایشگاه است. 
وی تصریح کرد: تغییر نگاه کارکنان از یک واحد به یک سازمان و رویکرد سیستمی، به روز رسانی کارکنان از طریق آموزش و آزمون، به روزرسانی اسناد و مدارک سازمان منطبق بر چک لیست، تعیین اهداف و چشم انداز آتی سازمان و برنامه ریزی مدون و کلان در جهت رسیدن به آن، تغییر رویکردها، فرایندها و روش های اجرایی در جهت حصول به نتایج بهینه سازمان در راستای اهداف تعیین شده و تغییردیدگاه آموزشی تبدیل محیط کاری ایستا به یک محیط کاری پویا، خلاق و آموزش محور از اهداف این نظامنامه است.
وزیری تصریح کرد: کنترل کیفی مستند سازی شاید در نگاه اول سخت، طاقت فرسا و غیر ضروری به نظر برسد اما با پیاده سازی اصول و قوانین مدون در راستای رسیدن به اهداف و چشم انداز بهینه سازمان، فرآیند کار تیمی به یک روند شیرین و جذاب تبدیل شده و نتایج آن نه تنها به نفع سیستم بلکه عاید تک تک افراد درگیر نیز خواهد شد. 
به گفته وی، مستند سازی روش مفید  و موثری است برای شناسایی، مدون کردن  کنترل فعالیت ها و فرایند های موثر بر کیفیت خدمت  در هر سازمان و شیوه ای است که مدیریت سازمان بهتر می تواند سیستم تحت نظارت خود را پایش و ارزیابی کرده و برای عملکرد بهینه آن برنامه ریزی کند.
وزیری افزود: امروزه آزمایشگاهی نتایج پایش مطلوب دارد که بتواند مستندات قابل قبول در زمینه عملکرد مناسب خود ارایه دهد.
در این کارگاه آموزشی مباحثی درباره اصول مستندسازی، مستندسازی در بخش پذیرش آزمایشگاه، مستندسازی در بخش نمونه گیری و دستورالعمل های انجام آزمایش، پس از انجام آزمایش و گزارش دهی برای حاضران بیان شد.

آزمایشگاه 1
آزمایشگاه 2۱۷ شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۵۱
تعداد بازدید : ۱۴۰
کد خبر : ۵,۷۴۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید